Okręg Środkowopomorski Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Koszalinie wraz z Akademią Literatury Polskiego Związku Kawalerów Orderu Świętego Stanisława w Krakowie w 2017r. rozpoczęli przygodę historyczną organizując Międzynarodowy i Polonijny konkurs literacki pt. „Tam, gdzie kamienie mówią po polsku’’ o szablę marszałka Józefa Piłsudskiego stawiając sobie za cel promowanie w świecie języka Polskiego, naszej tradycji, kultury oraz poszukując ciekawostek historycznych, przeżyć osób i przywrócenia im zapomnianym imion. Dotarliśmy do wielu środowisk polonijnych w USA, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoszech a ostatnio w Australii oraz Niemczech.
Dzisiaj dzięki wsparciu naszych działań przez Prezydenta miasta Koszalina, Marszałka Sejmiku Zachodniopomorskiego, Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jesteśmy w stanie podzielić się naszymi osiągnięciami, spostrzeżeniami oraz doświadczeniem, które nabyliśmy przez sześć lat organizowania konkursu.
Szanowni Włodarze miasta, drodzy współorganizatorzy, patroni konkursu, szanowni autorzy, recenzenci prac oraz organizatorzy. Proszę o przyjęcie naszych najszczerszych podziękowań. To dzięki waszemu zaangażowaniu i determinacji język polski, historia, tradycja, kultura dociera do najdalszych zakątków świata. Serdecznie dziękuję autorom.
Drodzy Państwo to wasze wspomnienia pisane często na podstawie rodzinnych przeżyć, przyczyniają się do wzbogacania zapomnianych, często nie znanych wątków naszej historii. Szanowni Państwo ,,Tam, gdzie kamienie mówią po polsku’’ tam słychać nasz głos, a dzięki wam mamy wiele do przekazania.
Kapituła Orderu Świętego Stanisława na wniosek prefekta Akademii Literatury w Krakowie za wybitną postawę patriotyczną oraz krzewienie
i promowanie kultury, historii i języka polskiego w świecie nadaje krzyż kawalerski V kl. kpt. zw. Eugenii Cieszyńskiej.
Konkurs literacki ,,Tam, gdzie kamienie mówią po polsku’’ jest zbiorem wypraw do mało znanych, często zapomnianych miejsc i zdarzeń związanych z polską, historią, kulturą i tradycją.
Barwne opisy często w ujęciach poetyckich uzupełniają historyczne relacje z okresu ich zdarzeń opisywane często przez najbliższych członków ich rodzin. Jest to niesamowity wzór do naśladowania o imię
i niezapomnienie polskości. Wśród tematów poruszanych przez autorów znajdują się różnorodne relacje o polskiej ziemi. Ziemi obiecanej z której większość tych którzy za wiarę w wznioślejsze ideały musieli uciekać, szczególnie po II wojnie w obawie przed represjami i aresztowaniami, a nawet śmiercią.
Przychodzą też prace świadczące o sowieckim bestialstwie
w stosunku do naszych rodaków wywiezionych na Syberię czy do Kazachstanu. Wszystkie prace są niezwykłe, indywidualne i drażliwe dla czytelników-odbiorców.
Szanowni Państwo, autor potrzebuje niewiele, aby roztoczyć przed czytelnikiem żywe lekcje historii rozgrywające się w nieznanych okolicznościach. Tak jak uczy nas ludowa mądrość: „Bez kultury nie ma narodu’’ tak i my Zarząd Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Koszalinie oraz Akademia Literatury Polskiego Związku Kawalerów Orderu Świętego Stanisław w Krakowie pragniemy dołożyć cegiełkę do promowania Polskości w świecie, szczególnie tam, gdzie nas nie ma, by Kamienie mówiły po Polsku.
Na konkurs wypłynęło 1716 prac poetyckich i 5 prac prozatorskich. Łącznie 267 autorów.
Jak co roku wyróżnione prace prezentujemy w Almanachu pokonkursowym. Almanach VI Międzynarodowego i Polonijnego Konkursu Literackiego ,,Tam, gdzie kamienie mówią po polsku” ukaże się w lutym 2023r.
LAUREACI
VI MIĘDZYNARODOWEGO I POLONIJNEGO
KONKURSU LITERACKIEGO
O SZABLĘ MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
pt.,, TAM, GDZIE KAMIENIE MÓWIĄ PO POLSKU’’
I NAGRODA
KASZUBKA – ZYTA WASCHEK (Niemcy)
II NAGRODA
HALINA PISKORSKA
(PSEUDONIM) MARTI TAGES
III NAGRODA
Ewa WALKIEWICZ – GODŁO POLANICA
Wyróżnienia:
ROBERT WOŁCZYŃSKI
GITTA RUTLEDGE
JANINA MALICKA
URSZULA WINTROWICZ
JANINA MOCZYDŁOWSKA
DANUTA DUSZYŃSKA
EWA JOWIK
MARIA PURYMSKA
MARIUSZ PIKULSKI